Kuuntele tarinamme Metsäradiosta
- mmyllapito
- 13 tuntia sitten
- 1 min käytetty lukemiseen
Rehevöitymisen pysäyttäminen on haastavaa muttei mahdotonta. Metsäradion luontotoimittaja Markku Sipi haastatteli Minun mereni ry:n perustajaa Ari Heinilää, joka taisteli Hangon kaupunkia, sähköyhtiötä ja maanomistajia vastaan pelastaakseen rehevöityneen Täktominlahden. Kiistan keskiössä oli ojitettu suo.
Ohjelmassa selviää, miten kiista ratkesi, mitä ennallistamishankkeissa kannattaa huomioida ja miten Heinilän aloittama projekti on laajentunut kouluihin asti. Ensin syntyi Minun mereni -elokuva ja sen jälkeen Innostu Itämerestä! -oppimisympäristö.
Kuten Ilkka Herlinin sanoi toimittaja Markku Sipille: jos olisi 1000 Ari Heinilää, Suomi olisi aika hyvässä kunnossa. Kuka tahansa voi olla Itämerten sankari!
Kuten sanottu, ennallistaminen voi olla byrokratiaviidakko, mutta Heinilä jakaa lähetyksessä omat vinkkinsä, miten siinä voi onnistua. Kolmiosainen juttusarja löytyy Yle Areenasta:
Ensimmäisen osan löydät täältä:
Toisen osan täältä:
Kolmannen täältä:
https://areena.yle.fi/1-77020407 valuta pesuvesiä Itämereen ja pese matot mattojenpesupaikalla.




